Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

В. А. Прилипко, М. М. Морозова, Ю. Ю. Озерова, Н. І. Іскра

Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та
онкології Національної академії медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050,
Україна

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА НАПРУЖЕНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ ЗОНИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ АЕС ЗА ВОЄННОГО СТАНУ

Мета: вивчити рівень соціально-психологічної напруженості працездатного населення зони спостереження (ЗС) АЕС і чинники, що її формують в умовах воєнного стану та можливих терористичних актів.
Методи: соціологічні (опитування населення), соціально-психологічні (психодіагностичне тестування), аналітичні, математичні (порівняння узагальнених характеристик ознак: відносні величини, середні; достовірність парних відмінностей за критерієм Ст’юдента (t); взаємодія факторів між собою за допомогою парної кореляції (r)).
Результати. Встановлено, що рівень соціально-психологічної напруженості населення ЗС АЕС за період воєнного стану зріс порівняно з довоєнним часом за середніми показниками психодіагностичних тестів: GHQ 28, Спілбергера (реактивна тривожність), життєстійкості, самооцінок стану здоров’я. Змінилася структура шкал GHQ 28 порівняно з доаварійним періодом: на першому місці шкала тривоги, на другому – соціальної дисфункції, на третьому – шкала соматизації, на четвертому – депресії. Серед вперше виявлених хвороб переважають: психічні розлади, хвороби нервової системи, хвороби системи кровообігу, хвороби системи травлення. За самооцінками стану здоров’я респондентами максимально впливають на нього: складові війни, радіаційна ситуація, матеріальний добробут, невизначеність у завтрашньому дні. Показники, що характеризують рівень соціально-психологічної напруженості корелюють з чинниками, що впливають на стан здоров’я. Населення ЗС АЕС має високий рівень життєстійкості за показниками: життєстійкість, психологічна стійкість, підтримка фізичного здоров’я. У міського населення ЗС всі три показники вищі порівняно з сільським населенням. У всіх групах опитаних психологічна стійкість є вищою за показник підтримки фізичного стану.
Висновок. Соціально-психологічна напруженість населення ЗС АЕС визначається тривогою, соціальною дисфункцією, соматичними симптомами. Середні показники у різних груп населення достовірно відрізняються залежно від місця проживання респондентів в ЗС, статі, сімейного стану, освіти. Максимально впливають на стан здоров’я складові війни, радіаційна ситуація, зміна добробуту, невизначеність у завтрашньому дні. Встановлено кореляційну залежність між показниками соціально-психологічної напруженості та середніми оцінками соціальних чинників, зокрема обумовленими військовими діями.
Ключові слова: соціально-психологічна напруженість; зона спостереження АЕС; чинники впливу на здоров’я; воєнний стан.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2024. Вип. 29. C. 163-181. doi: 10.33145/2304-8336-2024-29-163-181

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини