Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

К. В. Куц, К. М. Логановський

Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та
онкології Національної академії медичних наук України», вул. Ю. Іллєнка, 53, Київ, 04050,
Україна

ПОСТРАДІАЦІЙНИЙ НЕЙРОКОГНІТИВНИЙ ДЕФІЦИТ В УЧАСНИКІВ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС: ГЕРІАТРИЧНІ АСПЕКТИ (ЧАСТИНА 1)

Мета. Вивчити особливості когнітивних розладів віддаленого періоду після впливу іонізуючого випромінювання (ІВ) в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС похилого віку з хронічною цереброваскулярною патологією.
Матеріали та методи. Проспективне клінічне дослідження із зовнішнім та внутрішнім контролем. Обстежена рандомізована вибірка учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС) 1986–1987 рр. похилого віку (понад 60 років на момент огляду) з Клініко-епідеміологічного реєстру (КЕР) Державної установи «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології Національної академії медичних наук України» (ННЦРМГО) (основна група, n = 52) з верифікованою хронічною цереброваскулярною патологією (ЦВП). Група порівняння (n = 13) – неекспоновані амбулаторні та стаціонарні пацієнти/обстежувані відділу радіаційної психоневрології Інституту клінічної радіології ННЦРМГО. Внутрішній контроль – УЛНА, опромінені у дозах < 50,0 мЗв (n = 12). Використані психометричні методи (шкала інтелекту Векслера для дорослих (WAIS) з преморбідною оцінкою та подальшою експертною оцінкою нейрокогнітивного статусу). Використані методи дескриптивної і варіаційної статистики, параметричні та непараметричні критерії, регресійно-кореляційний аналіз.
Результати. В основній групі УЛНА при зіставленні з неекспонованою групою порівняння виявлено достовірно нижчі показники актуальних (отриманих при безпосередньому тестуванні) загального (fIQ) та вербального (vIQ) коефіцієнтів інтелектуальності (IQ) (p < 0,01) при тенденції до зниження актуального невербального коефіцієнта інтелектуальності (pIQ) в обстежуваних основної групи. В основній групі УЛНА виявлено достовірно вищі рівні дефіциту загального IQ порівняно з преморбідними рівнями (p < 0,01) переважно за рахунок значуще вищого рівня дефіциту вербального IQ (p < 0,001). Простежене дозозалежне зниження показників як вербальних, так і невербальних психометричних тестів шкали WAIS в УЛНА похилого віку. При більших дозах опромінення (≥ 50 мЗв) ступінь когнітивного дефіциту зростає. В УЛНА, опромінених у дозах ≥ 50 мЗв при зіставленні з неекспонованою групою порівняння виявлено достовірно нижчі значення показників актуального загального та вербального IQ (p < 0,05) при достовірно вищих значеннях показників інтелектуальної дисгармонії (p < 0,05). При опроміненні в дозах понад 0,3 Зв в УЛНА віком понад 60 років вперше був виявлений характерний дозозалежний психометричний патерн, який полягає у достовірному зниженні актуального невербального IQ (r = -0,46; p = 0,039) при одночасному зростанні дефіциту невербального IQ в порівнянні з преморбідними рівнями (r = 0,55; p = 0,011).
Висновки. Своєчасне виявлення та моніторинг нейрокогнітивних розладів в осіб літнього віку, зокрема в постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить надзвичайно велику медико-соціальну значущість та може запобігти інвалідизації та соціальній дезаптації даної категорії пацієнтів. Сучасні дешеві та неінвазивні психофізіологічні та нейропсихіатричні методи діагностики нейрокогнітивних дисфункцій можуть успішно застосовуватись як в наукових дослідженнях, так і в повсякденній клінічній практиці неврологів, психіатрів, нейропсихологів, клінічних нейрофізіологів. Пострадіаційний нейрокогнітивний дефіцит має специфічні особливості, які полягають у дифузному органічному ураженні як лівої (домінантної), так і правої (субдомінантої) гемісфер головного мозку, що може засвідчувати синергічний вплив на когнітивне функціонування вікових змін та ІВ.
Ключові слова: Чорнобильська катастрофа; іонізуюча радіація; похилий вік; когнітивні розлади; шкала інтелекту Векслера для дорослих.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2024. Вип. 29. C. 375-400. doi: 10.33145/2304-8336-2024-29-375-400

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини