Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

І. Є. Колпаков, В. М. Зигало, В. Г. Кондрашова, В. А. Позниш, Л. О. Леонович

Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та
онкології Національної академії медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050,
Україна

ПОЛІМОРФІЗМ VAL16ALA-SOD2 ГЕНА СУПЕРОКСИД-ДИСМУТАЗИ І ЗМІНИ ВЕНТИЛЯЦІЙНОЇ СПРОМОЖНОСТІ ЛЕГЕНІВ У ДІТЕЙ – МЕШКАНЦІВ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ ТА ДІТЕЙ, ЯКІ ЗАЗНАЛИ ВПЛИВУ СТРЕСОВИХ ЖИТТЄВИХ ПОДІЙ У ПЕРІОД ВОЄННОГО ЧАСУ

Мета: визначення розподілу генотипів генетичного поліморфізму супероксиддисмутази марганцю та оцінка вентиляційної спроможності легенів у дітей – мешканців радіоактивно забруднених територій та дітей, які зазнали стресових життєвих подій у період воєнного часу.
Матеріали та методи: Обстежені діти шкільного віку – мешканці радіоактивно забруднених територій (РЗТ) і діти, які зазнали впливу стресових життєвих подій у період воєнного часу. Всі обстежені не мали клінічних ознак патології органів дихання. Визначення генотипів за варіантом Val16Ala гена SOD2 проводили з використанням методу поліморфізної ланцюгової реакції (ПЛР) Дослідження вентиляційної спроможності легенів проводили методом комп’ютерної спірометрії за даними аналізу петлі «потік–об’єм».
Результати та висновки. При дослідженні генотипів та алелів поліморфного маркера Val16Ala-SOD2 гена супероксиддисмутази у дітей І та ІІ груп не виявлено достовірних відмінностей між показниками частотного розподілу генотипів та алелів у порівнянні з референтними значеннями показників контрольної групи, яку склали практично здорові мешканці Середнього Сходу. Також у дітей обох обстежених груп не виявлено суттєвих відмінностей частотного розподілу алелів С і Т поліморфного маркера Val16Ala-SOD2 гена супероксиддисмутази в порівнянні з іншими представниками європеоїдної раси (литовці, фіни, німці). Серед дітей І групи та ІІ групи спостерігалася тенденція до зниження частоти зустрічальності гомозигот з генотипом СС і до підвищення частоти зустрічальності гетерозигот з генотипом СТ. Серед дітей обох обстежених груп у СТ гетерозигот поліморфізму Val16Ala-SOD2 гена супероксиддисмутази спостерігалася тенденція до підвищення частоти бронхіальної гіперреактивності порівняно з СС-гомозиготами. Аналіз частотного розподілу алельних варіантів поліморфізму Val16Ala-SOD2 у дітей обох обстежених груп визначив, що за наявності бронхіальної гіперреактивності мала місце тенденція до підвищення розповсюдженості алеля Т і зниження розповсюдженості алеля С.
Ключові слова: діти; радіоактивно забруднені території; бронхіальна гіперреактивність; генетичний поліморфізм супероксиддисмутази марганцю.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2024. Вип. 29. C. 359-374. doi: 10.33145/2304-8336-2024-29-359-374

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини