Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

С. Р. Рушковський1, О. М. Демченко2, М. Г. Романенко2, М. Ю. Макарчук1, Д. А. Курінний2

1 Навчально"науковий центр «Інститут біології та медицини» Київського національного
університету імені Тараса Шевченка, вул. Володимирська, 64/13, м. Київ, 01601,
2 УкраїнаДержавна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної
академії медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна

ВПЛИВ АСТАКСАНТИНУ НА ПРОЯВ ПРЯМОГО І ЗВОРОТНОГО ПУХЛИННО-ІНДУКОВАНОГО ЕФЕКТУ СВІДКА

Мета: дослідити взаємний вплив на геном малігнізованих і нормальних лімфоцитів периферичної крові людини при їх сумісному культивуванні та можливість модифікації ефектів цієї взаємодії астаксантином.
Методи. Окреме та сумісно-роздільне культивування лімфоцитів периферичної крові (ЛПК) 6 хворих на хронічний лімфоцитарний лейкоз (ХЛЛ) та 6 умовно здорових осіб; метод Comet assay; люмінесцентна мікроскопія з автоматизованою програмою аналізу результатів; статистичні.
Результати. При сумісно-роздільному культивуванні лімфоцитів периферичної крові (ЛПК) умовно здорових осіб (клітини-свідки) та клітин крові хворих на ХЛЛ (клітини-індуктори) спостерігали прояви як прямого, так і зворотного пухлинно-індукованих ефектів свідка. Прямий ефект характеризувався високим рівнем комет, які відповідають клітинам, що знаходяться на S-фазі клітинного циклу, та зростанням апоптичної активності в культурах клітин-свідків. Зворотний ефект в культурі клітин-індукторів проявлявся збільшення частоти клітин, які затрималися на S-фазі, зменшенням частки клітин з високим рівнем пошкодження ДНК, зниженням рівня клітин на стадії апоптозу. Під дією астаксантину в культурах клітин-свідків значуще зменшився рівень як клітин на S-фазі, так і апоптичних клітин (р < 0,05). Вплив астаксантину на клітини-індуктори був протилежним: спостерігалось збільшення частоти клітин на S-фазі та зростання апоптичної активності (р < 0,05).
Висновок. Встановлено можливість модифікації астаксантином проявів як прямого, так і зворотного пухлинноіндукованих ефектів свідка.
Ключові слова: астаксантин; сумісно-роздільне культивування лімфоцитів людини; прямий та зворотний пухлинно-індуковані ефекти свідка; Comet assay; апоптоз.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2024. Вип. 29. C. 213-227. doi: 10.33145/2304-8336-2024-29-213-227

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини