Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

А. А. Живецька-Денисова, І. І. Воробйова, Н. В. Рудакова, Л. А. Лозова, О. В. Шамаєва,
С. К. Стрижак

ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О. М. Лук’янової НАМН
України», вул. Платона Майбороди, 8, м. Київ, 04050, Україна

ПРОФІЛАКТИКА РЕПРОДУКТИВНИХ ВТРАТ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ВНУТРІШНЬОПЛАЦЕНТАРНИМ НАКОПИЧЕННЯМ РАДІОНУКЛІДІВ

Матеріали статті базуються на результатах наших минулих досліджень морфологічних та імуногістохімічних особливостей пошкодження плаценти внаслідок інкорпорації 137Cs.
Мета: визначити ефективність радіопротекторної терапії для запобігання репродуктивним втратам і перинатальним наслідкам, пов’язаним з інкорпорацією радіонуклідів у плаценту.
Матеріали та методи. Згідно з дизайном основну групу складали 153 жінки з репродуктивними втратами (РВ) в анамнезі та ознаками переривання поточної вагітності, контрольну – 30 жінок з фізіологічною вагітністю і неускладненим анамнезом. Виходячи з того, що однією з причин передчасного переривання вагітності є вразливий вплив інкорпорованого в плаценті 137Cs, до заходів профілактики РВ і перинатальних наслідків включений «Яблупект антиоксидантний» («ЯПА») з високим сорбційним потенціалом. Ефективність терапії з «ЯПА» оцінювали за показниками фетоплацентарного комплексу та сценаріями вагітності. Результати порівнювали з ефективністю стандартного лікування звичного невиношування вагітності.
Результати. Встановлено, що руйнівна дія інкорпорованого 137Cs призводить до плацентарної дисфункції та дистресу плода. Терапія з «ЯПА» істотніше, ніж стандартна, покращує прогестерон-синтезуючу функцію плаценти, її мікроциркуляцію, адаптаційний потенціал та антиоксидатний захист клітин з ефективністю 7,5 %, 10,7 %, 17,7 % та 43,4 % відповідно. «ЯПА» позитивно впливає на сценарії вагітності. «ЯПА» у складі зберігаючої терапії сприяв зниженню частоти передчасних пологів на 11,4 % та подовженню їх терміну до 34 тижнів гестації. Збільшення терміну гестації при передчасних пологах сприяло зменшенню випадків тяжкої асфіксії на 18,7 %, гіпоксично-ішемічного ураження ЦНС на 13,5 %, респіраторного дистресу на 17,3 %, внутрішньо-шлуночкових крововиливів II–III ступеня на 12,7 %. Усі діти народилися живими завдяки збереженню компенсаторної здатності плаценти.
Висновки. Переривання вагітності є універсальною реакцією матері та плода на негативний екзогенний та ендогенний вплив. Дисфункція плаценти – найчастіша причина репродуктивних втрат. Інкорпорований 137Cs є одним із факторів, що порушують архітектоніку плаценти. Екстремальні ефекти залежать від об’ємної активності 137Cs та компенсаторної здатності плаценти. Сьогодні можливість внутрішнього опромінення 137Cs пов’язана зі споживанням сільськогосподарської продукції. Дотепер забруднення харчових продуктів радіонуклідами залишається вище допустимого рівня. Проживання в зоні зі стандартним радіаційним фоном не гарантує людині радіаційної безпеки сільськогосподарської продукції. Це підтверджується накопиченням 137Cs у плацентах жінок з різних регіонів України. Висока ефективність терапії із «ЯПА» пов’язана з виведенням радіонуклідів і мінімізацією дії внутрішнього опромінення, що дозволило майже на 28,0 % знизити частоту переривання вагітності за рахунок зменшення випадків передчасних пологів (-11,4 %), спонтанних абортів (-11,0 %), завмирання вагітности (-5,5 %). «ЯПА» доцільно призначати з преґравідного етапу і впродовж вагітності усім жінкам, незалежно від регіону проживання.
Ключові слова: невиношування вагітності, репродуктивні втрати, плацентарна дисфункція, 137Cs, пектинотерапія.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 468-485. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-468-485

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини