Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

Н. В. Довганич1, С. М. Кожухов1, І. І. Смоланка2, О. Ф. Лигирда2, О. Є. Базика1,
С. А. Лялькін2, О. А. Яринкіна1

1ДУ «Національний науковий центр «Інститут кардіології, клінічної та регенеративної
медицини ім. акад. М.Д. Стражеска НАМН України», вул. Святослава Хороброго, 5, м. Київ,
03680, Україна
2ДНП «Національний інститут раку» МОЗ України, вул. Юлії Здановської, 33/43, м. Київ,
03022, Україна

ШКАЛА РИЗИКУ КАРДІОТОКСИЧНОСТІ У ХВОРИХ НА РАК ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ: ДІАГНОСТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ВИСОКОЧУТЛИВОГО СЕРЦЕВОГО ТРОПОНІНУ Т

Серцево-судинні захворювання є другою причиною смертності серед хворих на рак грудної залози (РГЗ). Прогнозування кардіоваскулярної токсичності (КТ) є важливою складовою успішного лікування та виживання хворих.
Мета роботи: розробка шкали ризику КТ, з використанням факторів ризику та приросту тропоніну Т в динаміці спостереження, з метою прогнозування та раннього виявлення КТ в процесі персоніфікованого менеджменту хворих на РГЗ.
Матеріал і методи. В дослідження включено 76 хворих на РГЗ, в яких проведено проспективний аналіз клінікоанамнестичних даних, ФР, ехокардіографічних показників до початку лікування та через 6 місяців, а також приріст рівня тропоніну. Серед всіх ФР було виділено найвагоміші ФР КТ: променева терапія, лікування антрациклінами та іншими КТ препаратами, супутні серцево-судинні захворювання. На основі отриманих результатів була розроблена і запропонована комбінована шкала ризику КТ. Пацієнти були розподілені на групи за сумою балів: група 1 – з низьким ризиком розвитку КТ, сума балів ≤ 5; група 2 – помірний ризик, 6–7 балів; група 3 – високий ризик, ≥ 8 балів.
Результати. У пілотному проспективному дослідженні проведено аналіз ФР кардіотоксичності, зіставлення їх з даними ехокардіографії та ступенем підвищення рівня тропоніну в динамічному спостереженні розроблено шкалу ризику розвитку КТ з метою стратифікації хворих на РГЗ. Згідно з розробленою шкалою хворі на РГЗ, які мають в сумі ≥ 8 балів є пацієнтами високого ризику КТ ускладнень.
Висновки. Використання запропонованої шкали ризику з урахуванням і обчисленням факторів ризику КТ, зокрема високочутливого тропоніну в процесі протипухлинного лікування дозволяє прогнозувати ризик розвитку КТ на ранніх етапах – до початку клінічних проявів. Відповідно ці хворі на РГЗ мають високий ризик КТ, і застосування в них індивідуального плану моніторингу функції серця разом з призначенням їм кардіопротективної терапії може запобігти серцево-судинним ускладненням.
Ключові слова: рак грудної залози, кардіотоксичність, тропонін, функція серця, серцева недостатність, прогнозування, шкала ризику.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 454-467. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-454-467

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини