Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

Ж. М. Мінченко1, О. О. Дмитренко1, Ю. О. Сілаєв1, Т. Ф. Любарець2

1Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна
2Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, бульвар Тараса Шевченка, 13,
м. Київ, 01601, Україна

АНАЛІЗ ХАРАКТЕРУ РЕГУЛЯЦІЇ ПРОТИЗАПАЛЬНИХ І ПРОЗАПАЛЬНИХ ЦИТОКІНІВ НА РІЗНИХ ЕТАПАХ ПЕРЕБІГУ ПЛАЗМОКЛІТИННОЇ МІЄЛОМИ У ХВОРИХ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

Мета: дослідити характер регуляції протизапальних і прозапальних цитокінів на різних етапах перебігу плазмоклітинної мієломи (ПКМ) у хворих, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та оцінити їх значення як прогностичних критеріїв перебігу захворювання.
Матеріали і методи. Досліджено рівні про- (IL-6, TNF-α) та протизапальних (IL-10) цитокінів, їх взаємозв’язок на різних етапах перебігу ПКМ (ремісія/стабілізація, прогресія) у 74 пацієнтів з I–II та III стадіями захворювання (35 осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, та 39 неопромінених осіб) з використанням імуноферментного методу (комерційні набори ЗАТ «Вектор-Бест»).
Результати. На етапі діагностики ПКМ у опромінених осіб мало місце односпрямоване підвищення рівня прозапальних (IL-6, TNF-α) і протизапального (IL-10) цитокінів, у неопромінених хворих визначалось підвищення концентрації IL-6, TNF-α при зниженні IL-10 порівняно з контролем. Період ремісії/стабілізації захворювання у пацієнтів з І–ІІ ст. ПКМ супроводжувався зниженням прозапального цитокіну IL-6, незалежно від наявності/відсутності в анамнезі контакту з іонізуючим випромінюванням, показник TNF-α залишався на рівні групи контролю. При розвитку рецидиву хвороби мало місце суттєве зростання концентрації IL-6 в обох обстежених групах (опромінені, неопромінені), рівень TNF-α не змінювався порівняно з фазою стабілізації захворювання. Отримані дані не виключають певний внесок в патогенез ПКМ наявності контакту з радіаційним чинником як можливого предиктора обтяженого перебігу даного захворювання.
Висновок. Визначення сироваткового рівня цитокінів про- (IL-6, TNF-α) та протизапального (IL-10) спрямування дозволяє підвищити рівень оцінки перебігу ПКМ та прогнозу ефективності програми терапії.
Ключові слова: плазмоклітинна мієлома, протизапальні цитокіни, прозапальні цитокіни, аварія на Чорнобильській АЕС.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 374-386. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-374-386

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини