Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

І. Є. Колпаков1, В. Ю. Вдовенко1, В. М. Зигало1, В. Г. Кондрашова1, Г. М. Чоботько2,
Л. А. Райчук2, О. С. Леонович1

1Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна
2Інститут агроекології і природокористування НААН, вул. Метрологічна, 12, м. Київ, 03143,
Україна

РОЛЬ СПАДКОВОЇ СХИЛЬНОСТІ (ПОЛІМОРФНИХ МАРКЕРІВ ГЕНІВ ГЛУТАТІОН-S-ТРАНСФЕРАЗ, КАТАЛАЗИ, ЕНДОТЕЛІАЛЬНОЇ СИНТАЗИ ОКСИДУ АЗОТУ) ТА ДЕЯКИХ НЕСПРИЯТЛИВИХ ЧИННИКІВ ДОВКІЛЛЯ У ВИНИКНЕННІ БРОНХООБСТРУКТИВНОЇ ПАТОЛОГІЇ У ДІТЕЙ, МЕШКАНЦІВ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ

Мета роботи: узагальнення результатів багаторічних досліджень авторами впливу поліморфізму генів, що кодують ферменти біотрансформації ксенобіотиків (GSTТ1, GSTM1, GSTР1), антиоксидантного захисту (С-262Т гена каталази), ендотеліальну синтазу оксиду азоту (4a/4b VNTR-поліморфізм гена eNOS), та деяких чинників навколишнього середовища на виникнення бронхообструктивних порушень і розвиток бронхіальної астми у дітей, мешканців РЗТ.
Матеріали та методи. Обстежені діти шкільного віку – мешканці радіоактивно забруднених територій (РЗТ), які не мали клінічних ознак патології органів дихання. Делеційний поліморфізм С-262Т гена каталази, генів глутатіон-S-трансфераз GSTТ1, GSTM1, GSTР1 та поліморфізм у 4-му інтроні (4a/4b) гена eNOS досліджували в молекулярно-генетичній лабораторії Державного закладу «Референт-центр з молекулярної діагностики МОЗ України». Молекулярно-генетичні дослідження проводили шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Дослідження вентиляційної спроможності легенів проводили методом комп’ютерної спірометрії за даними аналізу петлі «потік–об’єм». Для виявлення ранніх змін вентиляційної спроможності дегенів – бронхіальної гіперреактивності використовували фармакологічну інгаляційну пробу з бронхорозширювальним препаратом, що впливає на β2-адренергічні рецептори легенів.
Результати та висновки. Одним з провідних механізмів, завдяки якому відбувається реалізація спадкової схильності в бронхіальну астму у дітей, мешканців РЗТ, є поліморфізм певних генів глутатіон-S-трансферази, каталази, ендотеліальної синтази оксиду азоту. При таких поліморфних варіантах генів GST продукуються ізоформи ферментів зі зниженою активністю, що обмежує їхню спроможність до ефективної нейтралізації вільних радикалів, які утворюються в надлишковій кількості при активації процесів вільнорадикального окислення внаслідок постійного надходження до організму дітей радіонуклідів з тривалим періодом напіврозпаду. Визначені несприятливі чинники, що підвищують ризик розвитку бронхообструктивних порушень та ймовірність їх реалізації у вигляді бронхіальної астми у дітей – мешканців РЗТ. Встановлено, що серед них провідну роль відіграє спадкова схильність до цього захворювання. З боку дитини такими негативними чинниками виявилися несприятливі умови внутрішньоутробного розвитку, наявність ознак ексудативно-катарального діатезу, проявів алергії та частих респіраторних захворювань з перших місяців життя.
Ключові слова: діти, радіоактивно забруднені території, чинники ризику, бронхіальна астма, поліморфізм генів глутатіон-S-трансфераз, каталази, ендотеліальної синтази оксиду азоту.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 329-347. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-329-347

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини