Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

Д. А. Базика, К. М. Бруслова, Л. О. Ляшенко, Т. І. Пушкарьова, Н. М. Цвєткова,
С. Г. Галкіна, В. Г. Кондрашова, Ж. С. Ярошенко, Л. О. Гончар, С. М. Яцемирський,
І. В. Трихліб, Н. В. Кавардакова, В. Г. Боярський, Т. О. Черниш, О. М. Литвинець

Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПІДВИЩЕНИЙ ВМІСТ ЗАЛІЗА В ОРГАНІЗМІ ДІТЕЙ, ЖИТЕЛІВ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ, ПІСЛЯ АВАРІЇ НА ЧАЕС

Мета: оцінка клініко-гематологічних, метаболічно-біохімічних параметрів стану кісткової тканини та гормональної регуляції залежно від рівнів сироваткового заліза і доз опромінення дітей, жителів радіоактивно забруднених територій України, після аварії на ЧАЕС.
Матеріали і методи. Обстежено 271 дитину, що проживає на радіоактивно забруднених територіях України. Сформовано три групи за рівнями сироваткового заліза (СЗ): І група – рівень СЗ 10,0-22,0 мкмоль/л, ІІ група – рівень СЗ 23,0–34,0 мкмоль/л, ІІІ група – рівень СЗ вище 35,0 мкмоль/л (n = 35). Вивчали вид патології у родоводі, масу тіла дитини при народженні, скарги на осалгії, переломи кісток, наявність аномалії щелепи, карієсу зубів, ожиріння. Аналізували морфометричні параметри еритроцитів та елементи гемограми. Досліджували біохімічні показники в сироватці крові: креатинін, лужну фосфатазу, кальцій, загальний білок, залізо, холестерин, білірубін, трансамінази. Аналізували вміст 19 вільних амінокислот в сечі. Визначали гормони щитоподібної залози: вільний тироксин (FT4), тиреотропний гормон гіпофізу (ТТГ), кортизол в сироватці крові та щільність кісткової тканини. Розраховували дози опромінення дітей.
Результати. У 12,9 % обстежених рівень СЗ був вище 35,0 мкмоль/л. У дітей з рівнем СЗ вище 23,0 мкмоль/л у родоводі частіше переважали родичі з ендокринними хворобами. При високому рівні СЗ сума вільних амінокислот в сечі збільшувалась (p < 0,05), відбувалась деградація білків. Найбільш високі рівні мали амінокислоти, які беруть участь у синтезі колагену й антиоксидантному статусі (аланін, серин, глютамін, аспарагінова кислота) та обміні заліза (аргінін, лейцин) (p < 0,05). Рівні валіну, лізину та метіоніну, які пов’язані з метаболізмом заліза, в сечі знижувались (p < 0,05). Встановлено зворотний кореляційний зв’язок між рівнем тиреотропного гормону (ТТГ) та кортизолу в сироватці крові незалежно від вмісту СЗ ( rs= -0,58; p < 0,01). Рівень ТТГ в сироватці крові прямо корелював з рівнями в сечі амінокислот, які формують колаген. Встановлено зворотний кореляційний зв’язок між рівнем ТТГ в сироватці крові та рівнем в сечі тирозину, необхідного для утворення гормонів щитоподібної залози (Т3 та Т4) (rs = -0,55; p < 0,001). Кортизол негативно впливав на синтез білка. Встановлені зворотні кореляційні зв’язки між рівнем кортизолу в сироватці крові та рівнем вільних амінокислот в сечі, які утворюють колаген. Середні значення доз опромінення не розрізнялись залежно від вмісту СЗ. Визначено зворотний кореляційний зв’язок між дозою опромінення пацієнта та рівнем СЗ вище 35,0 мкмоль/л (rs = -0,29; p < 0,05).
Висновки. Підвищений рівень СЗ в організмі дітей, жителів радіоактивно забруднених територій, може бути обумовлений як генетичною компонентою, так і набутими факторами, що впливають на білковий та мінеральний обмін кісткових структур, і їх гормональну регуляцію.
Ключові слова: діти, хвороби у родоводі, сироваткове залізо, кісткова тканина, амінокислоти, тиреотропний гормон гіпофізу, кортизол, аварія на ЧАЕС.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 239-253. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-239-253

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини