Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

О. А. Главін1, Е. А. Дьоміна1, В. С. Іванкова2, В. М. Михайленко1, Л. І. Маковецька1,
Т. В. Хруленко2,   М. О. Дружина1

1Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН
України, вул. Васильківська, 45, Київ, 03022, Україна
2ДНП «Національний інститут раку» МОЗ України, вул. Юлії Здановської, 33/43, м. Київ,
03022, Україна

ІНТЕНСИВНІСТЬ ОКИСНИХ ПРОЦЕСІВ В КРОВІ ТА РІВЕНЬ АПОПТОЗУ В ЛІМФОЦИТАХ КРОВІ У РАДІОЛОГІВ/РЕНТГЕНОЛОГІВ, ЯКІ ЗАЗНАЮТЬ ВПЛИВУ МАЛИХ ДОЗ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

Мета: визначити наявність змін показників периферичної крові, що характеризують її окисно-відновний стан, та рівень апоптозу лімфоцитів у радіологів/рентгенологів, які у зв’язку зі службовими обов’язками зазнають впливу малих доз іонізуючого випромінювання.
Об’єкт і методи. Роботу виконано на зразках крові 45 професіоналів радіологів/рентгенологів та 52 умовно здорових осіб (група контролю). Визначали вміст малонового діальдегіду і сульфгідрильних груп білків і пептидів (СГ) у плазмі крові; активність ферменту каталази і показник співвідношення між про- і антиоксидантними процесами у гемолізатах, рівень генерації супероксидного аніон-радикалу (О2-), загальну продукцію вільнорадикальних сполук (активні форми кисню та азоту) і рівень апоптозу у лімфоцитах периферичної крові (ЛПК).
Результати. В крові професіоналів було підвищено вміст малонового діальдегіду у 1,49 разу та знижено вміст СГ у 1,67 разу порівняно з умовно здоровими особами. Для ЛПК спостерігалось підвищення рівня продукції О2- у 1,56 разу. Отримані результати свідчать про зсув співвідношення між антиоксидантними та прооксидантними процесами у бік останніх, що підтверджується зростанням цього показника у 1,49 разу. Рівень апоптозу в ЛПК був зниженим у 1,35 разу. Для професіоналів, на фоні підвищеної генерації О2-, спостерігалась достовірна пряма кореляція між показником апоптозу і загальною продукцією вільнорадикальних сполук та між останньою і рівнем апоптозу лімфоцитів, чого не було відмічено для групи умовно здорових осіб.
Висновок. У професіоналів, які контактують з джерелами іонізуючого випромінювання, виявлено зміну співвідношення між про- та антиоксидантними процесами у крові, що свідчить про можливість розвитку окисного стресу, а наслідком зниженого рівня апоптозу лімфоцитів може бути небезпека накопичення генетичних пошкоджень у цих клітинах.
Ключові слова: радіологи/рентгенологи, іонізуюче випромінювання, периферична кров, лімфоцити, показники окисного метаболізму, апоптоз.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 191-205. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-191-205

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини