Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

І. Я. Пінчук1, С. В. Болтоносов1, Н. В. Атаманчук1, Н. М. Степанова1, Ю. В. Ячнік1,
A. О. Вітренко1, Н. В. Гунько2, К. М. Логановський2

1Інститут психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка,
  вул. Михайла Ломоносова, 36, Київ, 03022, Україна
1Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
  медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна

ДОСЛІДЖЕННЯ СУЇЦИДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ У ВЕТЕРАНІВ ОПЕРАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ СИЛ НА СХОДІ УКРАЇНИ І ЛІКВІДАТОРІВ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ

Стаття присвячена проблемі завершених суїцидів серед ветеранів операції Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони в Донецькій та Луганській областях (ООС) та учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС). Представлено результати аналізу опитувань родин та осіб з близького оточення ветеранів ООС, які скоїли завершений суїцид в період 2014-2019 років. Анкетування проводилося в рамках кримінальних проваджень, відкритих за фактами самогубств.
Мета: проаналізувати сучасну динаміку суїцидальної поведінки у ветеранів ООС та вплив психосоціальних чинників на її розвиток і порівняти з відповідними показниками в УЛНА на ЧАЕС.
Матеріали і методи. Представлено дані 175 анкет, складено соціально-демографічну характеристику та визначено психосоціальні чинники, що вплинули на розвиток суїцидальної поведінки у ветеранів ООС. Проведено аналіз стану подібних досліджень серед ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.
Результати. Представлено аналіз даних суїцидальної поведінки у ветеранів ООС, вплив на її розвиток психосоціальних чинників і порівняння з показниками в УЛНА на ЧАЕС.
Висновки. Результати дослідження свідчать, що в умовах надзвичайних ситуації до її ліквідації залучаються переважно чоловіки з усіх регіонів країни як професійні військовослужбовці, так і цивільні особи. Доведено, що при виконанні службових обов’язків, ветерани ООС та УЛНА на ЧАЕС пережили згубні для психіки стреси. Але більшість з них, повернувшись додому, не зверталася до медичних закладів для лікування, запобігання розвитку хвороб та їх ускладнень і залишалися тривалий час без належної медико-соціальної та психологічної допомоги.
Ключові слова: завершені суїциди, суїцидальна поведінка, психосоціальні чинники, ветерани ООС, ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2020. Вип. 25. C. 230-248. doi: 10.33145/2304-8336-2020-25-230-248

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини