Н. В. Гунько, Н. В. Короткова
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050,Україна
ІНТЕГРАЛЬНЕ ОЦІНЮВАННЯ ДЕМОГРАФІЧНОГО СТАНУ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
Мета: на основі інтегрального оцінювання здійснити порівняльний статистичний аналіз станом на 2016 рік демографічного стану територій України, які визнано найбільш радіоактивно забрудненими внаслідок аварії на
Чорнобильській АЕС.
Об’єкт дослідження: населення найбільш радіоактивно забруднених внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС
районів України та населення України в цілому (контроль).
Матеріали і методи дослідження. Інформаційною базою дослідження стали дані Державної служби статистики України та їх регіональних представництв. Інтегральне оцінювання демографічної ситуації в регіоні здійснено на основі розрахунків територіальних індексів та багатовимірної середньої по кожному району. Використано демографічні, математико-статистичні, графічні, програмно-технологічні методи дослідження.
Результати й висновки. Радіоактивно забруднені райони України значно різняться: як за чисельністю (від
5,8 тис. осіб у Поліському районі до 105,1 тис. осіб у Сарненському), так і за варіативністю значень медико-демографічних показників; як між собою, так і порівняно з даними по країні. Результати обчислень 10 медико-демографічних («позитивних» і «негативних») територіальних індексів та багатовимірної середньої (P), як інтегральної оцінки демографічного стану, засвідчили, що найкращою у 2016 р. демографічна ситуація була у Рокитнівському (P = 1,249) та Сарненському (P = 1,112) районах Рівненської області, а найгіршою – у Козелецькому (P = 0,363) та Ріпкинському (P = 0,402) районах Чернігівської області. Найбільш близькою до загальнонаціональної була демографічна ситуація в Олевському районі Житомирської області (P = 0,947). Поліський,
Народицький, Овруцький, Іванківський та Коростенський райони посідають проміжне місце, порівняно з районами Рівненської та Чернігівської областей (P = 0,618–0,742).
Ключові слова: аварія на Чорнобильській АЕС, радіоактивно забруднені території, демографічний стан, інтегральне оцінювання.
Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. 2020. Вип. 25. C. 204-219. doi: 10.33145/2304-8336-2020-25-204-219
повний текст |