А. Є. Присяжнюк1, Д. А. Базика1, А. Ю. Романенко1, З. П. Федоренко2, М. М.Фузік1, Н. А. Гудзенко1,
Н. К. Троцюк1, Л. О. Гулак2, Є. Л. Горох2, А. Ю. Рижов3, О. М. Хухрянська1, С. А. Даневич1
1Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050,Україна
2Національний інститут раку, вул. Ломоносова, 33/43, м. Київ, 03022, Україна
3Київський національний університет імені Тараса Шевченка, вул. Володимирська, 65, м. Київ, 01033, Україна
ЕПІДЕМІОЛОГІЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ В УКРАЇНІ З УРАХУВАННЯМ ФАКТОРІВ РИЗИКУ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ АВАРІЇ
Мета: оцінка можливого впливу аварії на Чорнобильській АЕС на рівень захворюваності на рак молочної залози у жіночого населення України в цілому і в окремих групах постраждалих.
Об’єкт дослідження: жіноче населення України в цілому і окремі групи постраждалих – жінки-учасниці ліквідації наслідків аварії (УЛНА) у 1986–1987 рр., евакуйовані із зони відчуження та мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій.
Методи дослідження: статистичні, математичні, картографічні.
Результати. Поточне дослідження, що охоплює значний часовий період (1976–2016 рр.), виявило стійку часову і територіальну агломерацію областей з більш високим рівнем захворюваності на рак молочної залози в
південних і південно-східних регіонах України. Нижчий – у західних і північних регіонах. Спостерігається стабільне зростання рівня захворюваності, але в останні роки це зростання уповільнилось. Епідеміологічна ситуація щодо захворюваності на рак молочної залози жіночого населення України впродовж 30 років після Чорнобильської аварії в цілому залишається стабільною. Разом з тим відмічено істотне зростання частоти цієї патології в групах постраждалого населення, особливо жінок – УЛНА.
Висновки. Визначена стійка агломерація областей з високими рівнями захворюваності на півдні та південному сході, низькими – на заході та півночі країни. Динаміка захворюваності на рак молочної залози в Україні в
цілому характеризується стійким зростанням, хоча в останні роки її темпи дещо знизились. Серед окремих груп населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС (УЛНА, евакуйовані жінки із зони відчуження, мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій), тільки у жінок-ліквідаторів 1986–1987 рр. участі відмічено суттєве зростання захворюваності на рак молочної залози, яке перевищує національні показники у 1,3–1,6 раза.
Ключові слова: захворюваність на рак молочної залози, мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій, жінки-ліквідатори, евакуйовані, вікові показники, стандартизовані показники, стандартизоване співвідношення захворюваності.
Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. 2019. Вип. 24. C. 10–19. doi: 10.33145/2304-8336-2019-24-10-19
повний текст |