Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

А. Є. Присяжнюк1, Д. А. Базика1, А. Ю. Романенко1, З. П. Федоренко2, М. М.Фузік1, Н. А. Гудзенко1,
Н. К. Троцюк1, Л. О. Гулак2, Є. Л. Горох2, А. Ю. Рижов3, О. М. Хухрянська1, С. А. Даневич1

1Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050,Україна
2Національний інститут раку, вул. Ломоносова, 33/43, м. Київ, 03022, Україна
3Київський національний університет імені Тараса Шевченка, вул. Володимирська, 65, м. Київ, 01033, Україна

ЕПІДЕМІОЛОГІЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ В УКРАЇНІ З УРАХУВАННЯМ ФАКТОРІВ РИЗИКУ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ АВАРІЇ

Мета: оцінка можливого впливу аварії на Чорнобильській АЕС на рівень захворюваності на рак молочної залози у жіночого населення України в цілому і в окремих групах постраждалих. Об’єкт дослідження: жіноче населення України в цілому і окремі групи постраждалих – жінки-учасниці ліквідації наслідків аварії (УЛНА) у 1986–1987 рр., евакуйовані із зони відчуження та мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій.
Методи дослідження: статистичні, математичні, картографічні.
Результати. Поточне дослідження, що охоплює значний часовий період (1976–2016 рр.), виявило стійку часову і територіальну агломерацію областей з більш високим рівнем захворюваності на рак молочної залози в південних і південно-східних регіонах України. Нижчий – у західних і північних регіонах. Спостерігається стабільне зростання рівня захворюваності, але в останні роки це зростання уповільнилось. Епідеміологічна ситуація щодо захворюваності на рак молочної залози жіночого населення України впродовж 30 років після Чорнобильської аварії в цілому залишається стабільною. Разом з тим відмічено істотне зростання частоти цієї патології в групах постраждалого населення, особливо жінок – УЛНА.
Висновки. Визначена стійка агломерація областей з високими рівнями захворюваності на півдні та південному сході, низькими – на заході та півночі країни. Динаміка захворюваності на рак молочної залози в Україні в цілому характеризується стійким зростанням, хоча в останні роки її темпи дещо знизились. Серед окремих груп населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС (УЛНА, евакуйовані жінки із зони відчуження, мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій), тільки у жінок-ліквідаторів 1986–1987 рр. участі відмічено суттєве зростання захворюваності на рак молочної залози, яке перевищує національні показники у 1,3–1,6 раза.
Ключові слова: захворюваність на рак молочної залози, мешканки найбільш забруднених радіонуклідами територій, жінки-ліквідатори, евакуйовані, вікові показники, стандартизовані показники, стандартизоване співвідношення захворюваності.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2019. Вип. 24. C. 10–19. doi: 10.33145/2304-8336-2019-24-10-19

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини